Παρασκευή 4 Αυγούστου 2017

Το πάλεψε, αλλά αποκλείστηκε ο Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος δημιούργησε τις ευκαιρίες να σκοράρει, αλλά χάρη στο αυτογκόλ του Κόρμπου (78?) οι «κυανέρυθροι» ηττήθηκαν με 1-0 από την Μακάμπι και αποκλείστηκαν. Οι Νεοσμυρνιώτες παρουσία 6.000 φιλάθλων ήταν ανταγωνιστικοί και θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω. Ωστόσο...

με δύο ήττες αποκλείστηκαν στον γ προκριματικό γύρο του Europa League.

Το παιχνίδι από το πρώτο λεπτό ήταν πολύ σκληρό. Οι παίκτες της Μακάμπι δεν ήθελαν να αφήσουν τον Πανιώνιο να κάνει παιχνίδι και γι αυτό όσες φορές χρειάστηκε διέκοψαν την φάση αντικανονικά και πολλές φορές σκληρά. Οι «κυανέρυθροι», πάντως δεν κυνήγησαν από την αρχή το σκορ και προσπάθησαν να παίξουν συγκεντρωμένα και να μην αφήσουν διαδρόμους.

Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος ήταν μέτριο και ίσως η μοναδική φάση που άξιζε ήταν στο 27? όταν ο Κιάρτανσον με κοντινό πλασέ στην κίνηση στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

Στην επανάληψη ο Πανιώνιος ήταν πιο απειλητικός και κυνήγησε το γκολ. Στο 54΄ ο Χατζισαφί έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο Ραΐκοβιτς έδιωξε. Στο 72? ο Σαββίδης επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία. Η πίεση των Νεοσμυρνιωτών, όμως, δεν απέδωσε καρπούς και η Μακάμπι ήταν αυτή που σκόραρε. Στο 78? η ομάδα του Κρόιφ πήρε προβάδισμα με το αυτογκόλ του κόρμπου και ταυτόχρονα σφράγισε την πρόκριση.

Μετά το γκολ, ο Πανιώνιος συμβιβάστηκε με την ήττα και τον αποκλεισμό και κατέβασε ρυθμό, με αποτέλεσμα το 0-1 να είναι και το τελικό σκορ.

Διαιτητής: Νεβαλάινεν (Φινλανδία)

Κάρτες: Μασούντ, Γεσίλ, Κόρμπος - Μπατόκιο, Μπεν Χαΐμ, Γκολάσα, Σένφελντ

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Οικονόμου (13? λ.τρ. Σταυρόπουλος), Χατζισαφί, Κόρμπος, Σαββίδης (86? Γλύκος), Λάμπρου (73? Ντουρμισάι), Μασούντ, Μασούρας, Γεσίλ

Μακάμπι (Τζόρντι Κρόιφ): Ραΐκοβιτς, Νταβίντζαντα, Τίμπι, Μπεν Χαΐμ, Σπούνγκιν, Γέινι, Γκολάσα, Μπατόκιο (76? Μίχα), Κιάρτανσον (83? Πέρετς), Ατζίλι και Σένφελντ