Κυριακή 19 Ιουνίου 2011

Ευρωμπάσκετ γυναικών: Ήττα της Ελλάδας στην εκπνοή του αγώνα

Τελευταία ενημέρωση: 20:05 Κυριακή 19 Ιουνίου 2011
Την πρώτη της ήττα στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υπέστη η Εθνική ομάδα γυναικών, καθώς με καλάθι της Μαντίρ 2’’ πριν από το τέλος η Κροατία επικράτησε με 65-63. Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Κώστα Μίσσα είναι η Γαλλία (Δευτέρα, 21:30).
Κακή εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα πραγματοποίησαν τα κορίτσια του Μίσσα, καθώς βρέθηκαν να χάνουν από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα. Μάλιστα, με το τέλος του ημιχρόνου η διαφορά έφτασε στους 13 πόντους για την Κροατία. Στο δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνίστρια την Σπυριδοπούλου, που σημείωσε τρία τρίποντα στη σειρά, η Ελλάδα μείωσε τη διαφορά και έκανε τη μεγάλη προσπάθεια στο τέλος για να πάρει τη νίκη.

Με τρίποντο της Μάλτση προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι λίγο πριν από το τέλος, αλλά η Κροατία απάντησε με ένα σερί 5-0 και έδειχνε να κρατάει τη νίκη στα χέρια της. Παρ’ όλα αυτά ένα καλάθι της Καλέντζου, που ήταν και η πρώτη σκόρερ της ομάδας με 14 (τόσους πέτυχε και η Καλτσίδου) και δύο βολές της Καλτσίδου, το παιχνίδι ήταν στο 63-63, 12’’ πριν από το τέλος. Η Μαντίρ ήταν η κορυφαία του αγώνα και το απέδειξε και στην τελευταία φάση, που έκανε ατομική ενέργεια και έφτασε μέχρι το καλάθι, πετυχαίνοντας 19 πόντους συνολικά.

Σε πολύ κακή ημέρα για την Ελλάδα βρέθηκε η Εβίνα Μάλτση, η οποία πέτυχε 8 πόντους, αλλά ήταν πολύ άστοχη.

O Κώστας Μίσσας στάθηκε στην κακή εικόνα της Ελλάδας στο πρώτο ημίχρονο: «Είχαμε ένα πολύ κακό πρώτο μέρος. Παίξαμε καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και επιστρέψαμε στον αγώνα χάρη στην αμυντική μας δουλειά. Αλλά αντιμετωπίσαμε πολλές δυσκολίες στο σουτ και η Εβίνα ειδικά δυσκολεύτηκε πολύ». Από την πλευρά του ο προπονητής της Κροατίας Στίπε Μπράλιτς ήταν σαφώς ανακουφισμένος: «Είμαι χαρούμενος γιατί μετά τη χθεσινή συντριβή από τη Γαλλία, η ομάδα μου ήρθε 15 ώρες μετά και έπαιξε πολύ καλύτερα. Είχαμε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο απέναντι στην ελληνική ομάδα που έχει μεγάλη εμπειρία. Δεν παίξαμε καλά στο δεύτερο ημίχρονο επειδή είχαμε πολλές βασικές παίκτριες με προβλήματα φάουλ. Είμαι χαρούμενος που εκτελέσαμε σωστά την τελευταία επίθεση και κερδίσαμε το παιχνίδι».

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 42-29, 53-42, 65-63

ΚΡΟΑΤΙΑ (Μπράλιτς): Μαντίρ 19 (3), Μισούρα 5, Τσάκιτς, Λόκας, Μάζιτς 1, Τσίγκλαρ 2, Λέλας 15 (3), Σλίσκοβιτς 6, Πάβετιτς, Ιβεζιτς 11 (1).
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλέντζου 14 (1), Δημητράκου 2, Χατζηνικολάου 9, Καλτσίδου 14 (2), Μάλτση 8 (2), Παπαμιχαήλ 4, Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου 9 (3), Σπανού 3.