Πέμπτη 14 Σεπτεμβρίου 2023

Παγκόσμιοι πρωταθλητές στην πάλη οι Χρυσίδης και Γκίρνης των Ολυμπίων Κατερίνης στην Ρουμανία

Ασημένιος Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Αχιλλέας Χρυσίδης στην Κωνστάντζα της Ρουμανίας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης στην άμμο στην βαριά κατηγορία των +90, όπως και ο Ραφαήλ Γκίρνης το χάλκινος Παγκόσμιος στην ίδια κατηγορία των +90 κιλών το οποίο κατακτά για τρίτη συνεχόμενη χρονιά κάτι που δεν έχει συμβεί ποτέ με άλλον αθλητή στην κατηγορία των u20.

Η...
Εθνική ομάδα συμμετείχε σε αυτό το παγκόσμιο πρωτάθλημα με 16 αθλητές και κατέκτησε δύο μετάλλια με τους παραπάνω αθλητές ,με 6 από αυτούς να είναι από την Κατερίνη και πιο συγκεκριμένα από τούς Ολύμπιους Κατερίνης την "ομάδα των παγκόσμιων επιτυχιών" οι οποίοι κατέλαβαν με τον Αρίωνα Κολοσεντα την 4η θέση στα +90 ο Γεωργούλης Στέφανος 8η θέση στα 70 κιλά η Σκαμπαρδωνη Χριστελα 9η θέση στα +70 και η Περδικη Σοφία 10η στα 60 κιλά.

Προπονητές της Εθνικής μας ομάδας ήταν επίσης από την πόλη της Κατερίνης και ήταν οι Παπακωνσταντίνου Κώστας και Μπαταλας Βασίλης.