Τρίτη 1 Μαρτίου 2011

Α' ΕΚΑΣΚΕΜ: ΑΕ ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ - ΣΚΥΔΡΑΪΚΟΣ 69 - 63

Τα εύκολα δύσκολα κατάφερε να κάνει και στη 16η αγωνιστική της ΕΚΑΣΚΕΜ η ομάδα του Βατανιακού απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα της Σκύδρας. Αν και στα πρώτα λεπτά προηγήθηκε με 9-4, γρήγορα οι φιλοξενούμενοι κάλυψαν τη διαφορά και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ ακόμα και με 13 πόντους! Πολλά λάθη στην επίθεση, μεγάλα αμυντικά κενά και  έλλειψη ψυχραιμίας συνέθεταν μια πολύ άσχημη εικόνα για την ομάδα της πόλης μας.
Ευτυχώς στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου η εικόνα αντιστράφηκε. Οι Κατερινιώτες με πίεση σε όλα το γήπεδο, καλή κυκλοφορία της μπάλας και εύστοχα κρίσιμα σουτ πέτυχαν την ανατροπή του σκορ. Πήραν κεφάλι στο σκορ, ακόμα και με 11 πόντους. Οι παίκτες της Σκύδρας προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν στους 4 πόντους ένα λεπτό πριν το τέλος, αλλά δεν μπορούσαν κάτι καλύτερο. Ο Βατανιακός ήταν αυτός που κέρδισε το ροζ φύλλο αγώνα και κοιτάζει με περισσότερη αισιοδοξία τη συνέχεια του πρωταθλήματος!
Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε, επιθετικά και αμυντικά, ο Αντ. Τζήμας.
Καλή η διαιτησία των κ.κ. Ευφραιμίδη και Τσολογιάννη

ΑΕ ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ-ΣΑΡΙΣΑ(Φώτας): Τζήμας 16, Μπούσιος, Πολυζόπουλος, Πίτος 5, Κουτσικανίδης 6(2), Κοτσιμπέλης 11(1), Φελεκίδης 17(2), Ευαγγελόπουλος, Πόσιος 6(1), Κάλφας, Κόκκινος 2, Ακερμανίδης 6.
Φ.Ο. ΣΩΣΑΝΔΡΑΣ: Τραιανός 6(2), Βεκόπουλος Ι. 13(1), Αλεξανδρόπουλος, Γεωργιάδης, Τσανακτσίδης 15, Μποζίνης 12, Λόγγος 12, Βεκόπουλος Χ. 5.