Δευτέρα 27 Μαρτίου 2023

Τένις: Η Κατερινιώτισσα Ουσταμπασίδου κέρδισε ξανά Ευρωπαϊκό τίτλο!

Κάθε φορά ξεπερνάει αυτό που κατάφερε στην προηγούμενη αναφορά μας.

Πέρυσι ετών 13 κατέκτησε τον πρώτο της ευρωπαϊκό τίτλο στα μονά στο τουρνουά των Σερρών με τίτλο Tennis Europe Serres Cup. Την...

προηγούμενη εβδομάδα βρέθηκε στο Ηράκλειο της Κρήτης για να πάρει μέρος στο ευρωπαϊκό τουρνουά που διοργανώνει ο Όμιλος Αντισφαιρίσεως Ηρακλείου –να σημειωθεί κλείνει 95 χρόνια δράσης- υπό την αιγίδα της Tennis Europe για κορίτσια έως 14 ετών.

Με επιμονή και αποφασιστικότητα έδειξε εξ αρχής παντοδύναμη.
Στον πρώτο γύρο των αγώνων πέρασε άνευ αγώνα γιατί άνηκε στις κορυφαίες σύμφωνα με τις προηγούμενες επιδόσεις της.
Στον δεύτερο γύρο κέρδισε τη Ρωσίδα Ailana Tserenova, που προπονείται στην Ισπανία για καλύτερες συνθήκες εκγύμνασης , με 6-0 6-2.
Στον τρίτο γύρο κέρδισε την Βρετανή Burns Cabrera Matilda με 6-1 6-4.
Στα προημιτελικά κέρδισε την Βρετανίδα Rosie Cho με 6-4 6-3.
Στα ημιτελικά εντυπωσίασε, κερδίζοντας την No 2 του Ισραηλ Aline Amsalem με 6-1 6-1.
Στο τελικό του Σαββάτου αντιμετώπισε τo No 3 της Ολλανδίας Fleur De Bresser την οποία κέρδισε καθαρά με 6-4 6-0.
Η Ουσταμπασιδου αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο νούμερο 59 στο κόσμο στην κατηγορία κάτω των 14 ετών & αναμένεται να κάνει ρεκόρ καριέρας την επόμενη εβδομάδα που θα προσμετρηθεί το συγκεκριμένο τουρνουά.

Η ακατανίκητη αποφασιστικότητα και το πάθος της κέρδισε τους θεατές αλλά και τους συμπαίκτες της που παραδεχτήκαν οι περισσότεροι ότι αυτήν την εβδομάδα τουλάχιστον, ήταν η καλύτερη σε προσπάθεια και αποτελεσματικότητα εντός των γραμμών.
Δεν θεώρει τίποτε δεδομένο και εύκολο αφού μια αναποδιά μπορεί να σε φέρει πολύ πίσω στον πρωταθλητισμό.
Ο πρωταθλητισμός είναι 100 σιωπές για ένα χειροκρότημα και 100 μοναξιές για μια αγκαλιά…
Ας μην χειροκροτούμε λοιπόν μοναχά στις επιτυχίες μικρές η μεγάλες κι αν είναι αυτές.
Ας διδαχτούμε από την καθημερινότητα των πρωταθλητών μας προσπαθώντας να επιτύχουμε τους καθημερινούς μας στόχους .
Τον δάσκαλο τον σέβομαι για το βαρύ του χρέος τον δρόμο να ανοίξει.
Προπονείται υπό την επίβλεψη και την ομάδα του προπονητή αντισφαίρισης Μάριου Μιχαιλίδη στον Όμιλο Αντισφαίρισης Θεσσαλονίκης στην Καλαμαριά, ώστε να υπόκειται σε περισσότερη πίεση και ανταγωνισμό.
Ήλιος που καίγεται ο δάσκαλος για να δείξει το μονοπάτι.
Θα πρέπει να τονιστεί η συμβολή ενός ακόμα διακεκριμένου νεαρού Κατερινιώτη επιστήμονα του Κωνσταντίνου Τσιαμπέρα , επαγγελματίας της άσκησης και της υγείας που συστηματικά εργάζεται μαζί της πάνω στην εκγύμναση και ενδυνάμωση ώστε να αναπτυχτεί το σώμα της ορθά.
Παραμένει σεμνή και ταπεινή και στοχεύει πλέον στους ετήσιους Πανελληνίους αγώνες Αντισφαίρισης που θα πραγματοποιηθούν στη Ραφήνα Αττικής από 21-27 Απριλίου 2023.
Πάρε βαθιά ανάσα και χαλάρωσε Κατερινιώ!